Slovenya ve Karadağ’da halk sandık başında

Slovenya’da kayıtlı 1 milyon 696 bin 893 seçmen, ülke genelinde açılan 3 bin 183 sandıkta lokal saatle 07.00-19.00 ortasında oylarını kullanabilecek. Cumhurbaşkanı olmak için 7 adayın yarıştığı Slovenya’da halk 1991’de bağımsızlık ilanının akabinde 5’inci cumhurbaşkanını seçecek.

Cumhurbaşkanlığı için yarışan adaylar ortasında Slovenya Demokratik Partisinin (SDS) desteklediği bağımsız aday Anze Logar, Slovenya Korsan Partisi ile Avrupa Yeşiller Partisinin dayanağını alan bağımsız bayan aday Natasa Pirc Musar ve Özgürlük Hareketi (PS) lideri ve Başbakan Robert Golob’un takviyesini alan Toplumsal Demokratların (SD) adayı Milan Brglez dikkati çekiyor.

Slovenya’daki öbür cumhurbaşkanlığı adayları ise muhafazakar muhalefet Yeni Slovenya’nın (NSİ) adayı Janez Cigler Kralk, küçük bir parti olan Resni.ca’nın adayı Sabina Sencar, bağımsız aday Vladimir Prebilic ve sol aday Miha Kordis olarak açıklandı.

Ülke genelinde yapılan seçim anketlerine nazaran, seçimde en çok oyu alacak iki adayın 13 Kasım’da yapılacak ikinci tipe kalması öngörülüyor.

KARADAĞ’DA MAHALLÎ SEÇİM YAPILIYOR

Karadağ’da da kayıtlı 345 bin seçmen mahallî idareleri belirlemek üzere oylarını kullanmaya başladı. Karadağlılar, başta başşehir Podgorica olmak üzere 14 kentte mahallî idarelerdeki isimleri belirleyecek. Başşehir Podgorica’da Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic’in başkanı olduğu Demokratik Sosyalist Parti (DPS) ile muhalefet partileri ortasında önemli bir yarışın olacağı öngörülüyor.

Dritan Abazovic başbakanlığındaki hükümetin 20 Ağustos’ta güvenoyu alamaması üzerine başlayan siyasi krizin gölgesinde gerçekleşen seçimin resmi olmayan birinci sonuçlarının gece yarısından evvel açıklanması bekleniyor.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir