İkincil el otomobil fiyatları sil baştan değişiyor! Renault harekete geçti

Yenilenmiş 2.el araba projesini pahalandıran Cardata Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın “Türkiye’deki ikinci el araba piyasasının yıllardır peşinde koştuğu inanç problemini bir nebze olsun hafifletecektir. Yenilenmiş ikinci el arabadan kasıt, Türkiye’de üretim yapan markaların kendi fabrikalarında aşikâr bir yaşa kadar olan ikinci el araçları yenileme prosesine sokacaklar. Bu biçimde kendi satış bayisi yahut yetkili satıcılardan bu araçları satacaklar. Bu belirttiğim üzere birinci evvel itimat problemini çözecek, zira gerisinde artık bir marka olacak.” dedi.

İkinci el arabalarda yenileme sürecinin 6 hatta 10 yaşa kadar olabileceği söyleyen Yalçın  “Bu araçların kaporta, motor aksamı ve başka aksamlarda yenilenme gerçekleştirilecek. Bu süreçten sonra vatandaşlar gönül rahatlığıyla araçları alabilecekler. 

Bu durum ikinci el araç piyasasına da kıymetli bir hareket getirecek. Yıllardır beklediğimiz ikinci el araba piyasasının regüle olması konusunda değerli bir adım olacak. Türkiye’de ikinci el araç parkı yaklaşık olarak 9 milyon adet civarında. Bu araçların yaklaşık yüzde 40’ının bundan faydalanacağını düşünüyoruz. 3 milyon araç yenilenmeden faydalanabilir. Burada öbür bir değerli mevzu başka üreticilerde bu işe girecek mi? Bu işin tüme yayılması için bu gerekli.” sözlerini kullandı. 

HER MARKA ARAÇ YENİLENEBİLECEK

Yenilenmiş ikinci el arabalarda garanti verileceği belirten Yalçın ” Ayrıyeten illa markanın kendi aracı olması gerekmiyor, öteki marka araçları da fabrikalar yenileme prosesine sokabiliyorlar. Ayrıyeten yan saniyeye de büyük katkısı olacaktır.

İKİNCİ EL ARAÇ FİYATLARI REGÜLE OLACAK

Fiyatların regüle olacağını da düşünüyorum. Dövizdeki durum stabil durumda. Sıfır km araç fiyatları daima yüksek ama  son bir ayda sıfır araç fiyatları ortalamada 1,12 artmış. Bu büyük oranda bir artış değil.  İkinci el araç fiyatları da sıfır fiyatlarından etkilendiği için şuan bu türlü bir durum kelam konusu.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir