Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite mezuniyet belgeleri yayınlandı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın üniversite mezuniyet diploması, İletişim Başkanı Fahrettin Altun tarafından kamuoyuyla paylaşıldı. Altun, Tayyip Erdoğan’ın üniversite mezuniyet dokümanının yanı sıra mezunlar defteri, askerlik şubesine yazılan yazı ve okul kayıt defteri üzere resmi evrakları da açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1974 yılında üniversiteyi kazandığında başladığı okulun isminin İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi olduğu biliniyor. Bu okul daha sonra öğretim hayatına Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Akademisi olarak devam ediyor.

GEÇİÇİ MEZUNİŞYET DOKÜMANI VERİLMİŞ

Altun’un açıkladığı evraklara nazaran Erdoğan’a bu okuldan verilen 678 no’lu ve 3 Nisan 1981 tarihli süreksiz mezuniyet Dokümanı Dekan Doç. Dr. Sinan Artan imzasını taşıyor. Tıpkı evrakın 677 sayılı olanında ise Recep Tayyip Erdoğan imzası ve el yazısıyla, ‘geçici mezuniyet evrakımın aslını elden aldım’ tabirinin yer aldığı görülüyor. Erdoğan’ın Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun olduğuna dair bir diğer doküman ise Marmara Üniversitesi mezunları ve tüm öğretim takımının fotoğraflarıyla sıralandığı 1983 tarihli defterde yer alması.

MEZUNİYETİ ASKERLİK ŞUBESİNE BİLDİRİLMİŞ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın üniversite mezuniyetini belgeleyen bir yazışma da fakülte sekreterliğiyle Rize Askerlik Şubesi Başkanlığı ortasında gerçekleşmiş. Fakülte Sekreteri Kamuran Orhan imzasıyla Rize Askerlik Şubesi’ne gönderilen 3 Nisan 1981 tarihli bu yazışmada, okulun 2443 numaralı öğrencisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mezuniyeti bildiriliyor.

ÜNİVERSİTEYE GİRİŞİ DE BELGELİ

Üniversite imtihanına girdiği yıl olan 1974’e ait Üniversitelerarası Seçme Sınavı Sonuç Dokümanı’nda ise Erdoğan’ın İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’ni kazandığı bilgisi yer alıyor.

MARMARA ÜNİVERSİTESİ: KORUMA EDİLİYOR

Marmara Üniversitesi Rektörlüğü’nden de bahse ait yazılı açıklama yapıldı. Açıklamada “Sayın Cumhurbaşkanımızın üniversite yıllarında aldığı bütün derslerin dökümü ve muvaffakiyet notlarını havi transkript dokümanları, öğrenci fişleri, dilekçeleri, fotoğrafları, askerlik tehiri ve mezuniyet kayıtları üzere olağan öğrencilik ve mezuniyet süreçlerine ait evraklar, öteki mezunlarımızınki üzere üniversitemizde koruma edilmektedir” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir