Brüksel Konferansı 14-15 Haziran’da yapılacak

AB Dış Bağlar Servisinden yapılan yazılı açıklamaya nazaran, 14 Haziran’da Avrupa Parlamentosu’nda “Diyalog Günü” ismi verilen panelde Suriye içinden, bölgeden ve diasporadan sivil toplum başkanları, Suriye halkının karşı karşıya olduğu zorlukları anlatacak.

15 Haziran’da ise bakanlar seviyesinde konferansa geçilecek. AB üyeleri ve Suriye’ye komşu ülkelerle Birleşmiş Milletler ve başka memleketler arası kuruluşların temsilcilerini bir ortaya gelecek.

İki günlük aktifliğe, AB Dış Bağlantılar ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilci Josep Borrell, AB Kurulunun komşuluk ve genişlemeden sorumlu üyesi Oliver Varhelyi ile kriz idaresinden sorumlu üyesi Janez Lenarcic başkanlık edecek.

Konferans, AB’nin Suriye halkına olan bağlılığını ve takviyesini yinelemeyi, Suriye’de ve komşu ülkelerde yaşayan, Suriyelilerin artan muhtaçlıklarını karşılamak için insani ve mali dayanağı seferber etmeyi amaçlıyor. Ayrıyeten Lübnan, Ürdün, Türkiye, Mısır ve Irak üzere yerinden edilmiş insanlara ve mültecilere karşı dayanışma gösteren ülkelere siyasi ve mali takviye toplanması hedefleniyor.

Geçen yılki konferansta 6,4 milyar avro taahhüt edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir