Başak Demirtaş, Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmadan önce, “güçlü bir muhalefet bloğu” vurgusu yaptığı konuşmasını hatırlattı

Başak Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eşi, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın 1 Kasım 2016 tarihli, tutuklanmadan evvelki son Meclis küme toplantısında, “güçlü bir muhalefet bloğu” vurgusu yaptığı konuşmasının bir kısmı toplumsal medya hesabından paylaştı.

Güçlü bir muhalefet bloku kurulması ve Türkiye’ye alternatif bir demokratik iktidar seçeneği sunulması gerektiğine işaret ederek demokratik muhalefet bloklarına kapalı olmadıklarını vurguladığı konuşma Demirtaş’ın da kendi hesabından retweet edildi.

Demirtaş’ın sözleri şöyle:

“Çok daha ağırları da geliyor olabilir. Daha, sırada var. O denli görünüyor. Bu üzere durumlarda, dayanışma natürel ki çok değerli. Yan yana durmak doğal ki çok kıymetli. Fakat daima savunmada kalmanın da bir manası yoktur. Bizim bunları yenmemiz, alt etmemiz, zirve taklak etmemiz lazım. ‘Tedirginim, çocuğumun, kendimin, ailemin geleceği için artık büyük bir dehşet yaşıyorum’ diyen herkesin karşı atak yapması gerektiği bir periyottan geçiyoruz. Yalnızca ayakta kalmak da yetmez. Devirmemiz lazım.

Güçlü bir muhalefet bloğuyla, Türkiye’ye alternatif bir demokratik iktidar seçeneği sunmamız lazım. Şu faşist bloğa mecbur muyuz yahu? Şu faşist blok kendinde bu hamaseti görüyor da, ‘biz yüzde 50 oy alırız” diyor da eşitlikten, özgürlükten, adaletten, birlikte hayattan, kardeşlikten yana olanlar olarak bizler neden yüzde 60 oy alamayacakmışız. Demokratik muhalefet bloklarına ilkesel seviyede hiçbir vakit kapalı değiliz. Sokaktaki taban da aslında buna kapalı değil.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir