Bakan Soylu: Bu ülke Recep Tayyip Erdoğan yetiştirdi, böyle liderler 100 yılda bir gelir

DUVAR – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Demokrasi ve Özgürlükler Adası | Cumhuriyet Tarihinde İki 14 Mayıs Paneli”nde iştirakçilere seslendi. Soylu,

Bakan Soylu’nun açıklamalarından satırbaşları şöyle:

Yassıada’ya yani buraya birinci gelişimde gördüğüm görüntüyü hatırlıyorum. Etraf kırık döküktü. Yerlerde çerçöpler, duvarların her birine sinmiş küfler, dökülmüş boyalar ve güya burada yaşananları anlatır üzere büyük bir terk edilmişlik vardı. Biz bu salonda demokrasiyi, millet iradesini, terk edilmişliğine şahit olmuştuk. Sonra da bu salonu ve bu adanın nasıl terk edildiğini görmüştük. Bu salonda ve bu adada millet vicdanının nasıl örselendiğini tekrar hatırlamayalım diye maalesef burasının terk edilmişliğine daima birlikte şahit olmuştuk. Yıllar sonra adaya çıkış müsaadesi alabildiğimiz birinci kere geldiğimizde gördüğümüz görüntü tam manasıyla buydu.

1960 darbesinden sonra ‘Ben Demokrat Parti’nin devamıyım’ diyemeyecek kadar ‘Gözlerime bakın her şeyi anlarsınız’ üzere tabirlerin milletin birbirine şifreyle söylediği bir anlayışı da bu millet yaşadı. Geldik komşumuza yaptırdığımız kartpostal üzerine kartpostalları koyduk. Evet… Demokrat Parti’den gelen bir aileden hepinizin olduğu üzere gelen bir ailede yetişmiş çocuğum ben de.

Bu ülke Recep Tayyip Erdoğan yetiştirdi. Bu türlü önderler 100 yılda bir gelir. ‘Şimdi vakti değil’ dersek ABD acımazsızdır, Avrupa acımazsızdır. Onların yetişmiş beşerlerle kederleri kelam konusu değildir. Bu millet 15 Temmuz’da tam 27 Mayıs 1960’da karşılaştığı hınç ile ABD’yi mağlup etmiştir.

Eğer bugün iki 14 Mayıs’ı konuşuyorsak birinci 14 Mayıs’ı bitiren dış güçlerin yanında iç güçlerin de yanında olduğunu, ikinci 14 Mayıs’ta da tekrar birebir karakterin varlığını yani dış güçlerin yanındaki demokrasiyi içine sindirememiş o iç güçlerin varlığını, iş birlikçiliklerini, millete ihanetini 70 yıl sonra bile bize nasıl 14 Mayıs’ın kiniyle baktıklarını da daima birlikte konuşmak lazım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir